Hrana koju svakodnevno konzumiramo često ima bogatu i neočekivanu historiju. Mnoge delicije koje vežemo uz određene zemlje zapravo potječu iz potpuno drugačijih regija. Ovaj članak istražuje fascinantno porijeklo najpopularnije hrane na svijetu, otkrivajući priče koje stoje iza omiljenih jela.
Samose – Srednja Azija
Samose, poznate kao popularno indijsko jelo, zapravo potječu iz Srednje Azije. U 14. stoljeću, ova pržena poslastica stigla je u Indiju, gdje je postala nezaobilazni dio indijske kuhinje.
Francuski Krumpirići – Belgija
Unatoč nazivu, francuski krumpirići potječu iz Belgije. Američki vojnici su ovu deliciju otkrili tijekom Prvog svjetskog rata i donijeli je kući, gdje su postali omiljena brza hrana.
Hamburgeri – Njemačka
Iako se hamburgeri često povezuju s američkom kuhinjom, njihovo porijeklo je u njemačkom gradu Hamburgu. Njemački imigranti su ovaj recept donijeli u Ameriku u 19. stoljeću.
Cheesecake – Grčka
Cheesecake, popularan u New Yorku, zapravo potječe iz antičke Grčke. Grci su prvi napravili ovu slatku poslasticu koja se kasnije proširila širom svijeta.
Kafa – Etiopija
Kafa, piće koje svakodnevno konzumiramo, potječe iz Etiopije. Prve zabilježene kultivacije kafe bile su u ovoj zemlji, prije nego što se proširila na Jemen i dalje.
Krofne – Grčka
Krofne su prvobitno grčke poslastice poznate kao loukoumades. Holandski doseljenici su ih donijeli u Ameriku, gdje su postale izuzetno popularne.
Riba i Pomfrit – Portugal
Riba i pomfrit, poznati kao tradicionalno englesko jelo, zapravo potječu iz Portugala iz 15. stoljeća. Engleski vojnici su ovu jednostavnu kombinaciju donijeli kući, gdje je postala nacionalno jelo.
Škotska Jaja – Indija
Škotska jaja, popularna u Engleskoj, imaju korijene u indijskom jelu nargisi kofta. Engleski vojnici su recept donijeli iz Indije u 19. stoljeću.
Tjestenina – Kina
Iako se tjestenina često povezuje s Italijom, njeno porijeklo je kinesko. Marco Polo je navodno donio tjesteninu u Italiju iz Kine.
Piletina Tikka Masala – Škotska
Iako se piletina tikka masala često povezuje s Južnom Azijom, zapravo je nastala u Škotskoj. Jelo je kreirao bengalski kuhar koji je živio u Glasgowu.
Sladoled – Mongolija
Iako je gelato sinonim za Italiju, sladoled potječe iz Mongolije. Mongoli su prvi napravili sladoled od smrznutog mlijeka.
Kroasani – Austrija
Kroasani, sinonim za Francusku, zapravo potječu iz Austrije. Originalno austrijsko pecivo kipferl, Francuzi su pretvorili u kroasane koje danas poznajemo.
Hot Dogovi – Njemačka
Hot dogovi, popularni u Americi, zapravo potječu iz Njemačke. Poznati kao “dachshund kobasice,” donijeli su ih njemački imigranti u Ameriku u 17. stoljeću.
Churros – Kina
Churros, popularni u Španiji, zapravo potječu iz Kine, gdje su poznati kao pržene tijesto štapići.
Švedske Mesne Okruglice – Turska
Švedske mesne okruglice, poznate po IKEA-i, zapravo potječu iz Turske. Recept je donio švedski kralj Karlo XII iz Turske u 18. stoljeću.
Fajitas – Teksas
Fajitas, često povezane s Meksikom, zapravo potječu iz Teksasa. Teksas i Meksiko su zajedno stvorili Tex-Mex kuhinju, gdje su fajitas postale popularne.
Iznenađujuće porijeklo najpopularnije hrane na svijetu otkriva fascinantne priče i kulturne veze koje su oblikovale našu današnju kuhinju. Bez obzira na njihovo pravo porijeklo, ova jela nastavljaju da nas oduševljavaju svojim ukusom i raznolikošću.